در جستجوی راهکاری جهت دنبال کردن اخبار شخصی‌سازی‌ شده‌‌ی فارسی 5.0 Farzad Bayan April 25 2017 در جستجوی راهکاری جهت دنبال کردن اخبار شخصی‌سازی‌ شده‌‌ی فارسی در جستجوی راهکاری جهت دنبال کردن اخبار شخصی‌سازی‌ شده‌‌ی فارسی توسط فرزاد بیان

در جستجوی راهکاری جهت دنبال کردن اخبار شخصی‌سازی‌ شده‌‌ی فارسی

دسته: یادداشت‌ها

من می‌خوام در جریان اخباری که برام مهمه قرار بگیرم.

وب‌سایتی مثل آمازون با تحلیل داده‌هایی که از من جمع کرده، سعی می‌کنه محصولاتی رو به من نشون بده که احتمال بیشتری داره من بخرم.

آمازون و دیجیکالا

مسائل مربوط به حریم شخصی این قضیه به کنار، حالا به یک وب‌سایت خبری بپردازیم:

صفحه‌ی اول فارس‌نیوز یا بی.بی‌.سی فارسی، به من همون مطالبی رو نشون می‌دن که به پدر من و یا به شما نشون می‌ده. در این سایت‌ها دائم باید از روی خبرهایی که دوست ندارم بپرم تا خبر مورد علاقم رو پیدا کنم. چرا حجم اینترنت من باید صرف بارگزاری عکس فوتبالیستی که نمی‌شناسمش و مصاحبه‌ی خبریش برام اهمیتی نداره بشه؟

در مورد موضوعات غیر فارسی، مدیوم تا حدی مشکل من رو حل کرده. اگرچه مدیوم سکوی خبرگزاری نیست ولی حجم بزرگی از اتفاقات مهم در اونجا بازتاب پیدا می‌کنه. من با دنبال کردن نویسنده‌ها و کانال‌های مورد علاقم، مطالب مورد علاقم رو می‌بینم و می‌خونم. یک وقت‌هایی هم هست که دوست دارم از موضوعاتی که برام متفرقه به حساب میان مطلبی بخونم یا صرفا ببینم چی امروز داغه؛ دسته‌بندی‌های روتین مدیوم این امکان رو برام فراهم می‌کنه.

مدیوم

کشکول به عنوان یک خبرخوان مطالب، سرویس ایرانی مفیدیه، اما یک «فیدخوان» پاسخ‌گوی مشکل من نیست. من نمی‌‌خوام همه‌ی مطالب عصر ایران رو ببینم& به علاوه‌ی این که کشکول یک محدودیت اساسی داره: کشکول می‌خواد که فیلتر نباشه، و به من اجازه نمی‌ده مثلا بی.بی.سی فارسی رو دنبال کنم؛ پس با این سرویس، عملا دارم بخشی از اخبار رو از دست می‌دم.

کشکول

کشکول یک ویژگی خیلی خوب داره و اون امکان دنبال کردن تگ‌هاست و شاید اگه این امکان توسعه‌یافته‌تر بود می‌تونست بخشی از مشکل من رو – با وجود محدودیت اولش – حل کنه. در حال حاضر تگ‌ها محدودن (مثلا تگی برای تئاتر وجود نداره و فقط سینما تگ شده) و من جایی جهت افزودن تگ دلخواه ندیدم. با دنبال کردن یک تگ، هر وب‌سایتی که در کشکول ثبت شده و در مطلبش اون تگ رو استفاده کنه در فید من ظاهر می‌شه؛ خوبه که امکان بلاک کردن بعضی سایت‌ها وجود داشته باشه. من شاید هرگز نخوام مطالب باشگاه خبرنگاران جوان رو بخونم، حتی اگه مطلبی با تگ سینما ارسال کرده باشن.

شما اگر راهکاری سراغ دارید، خوشحال می‌شم به من معرفی کنید تا امتحان کنم.

دیدگاه‌ها

avatar

سعید
سعید
6 ماه 10 روز قبل

این مشکلی که اشاره کردید دقیقا برای من هم هست.
شما باید ۱۰۰۰ تومن پول یک روزنامه رو بدید که فقط یک جاییش دنبال یک خبر خاصی هستید و بقیه ی روزنامه رو بندازید دور.

wpDiscuz