مصاحبه با روزنامه صبا در مورد فیلم پمبه 5.0 Farzad Bayan April 25 2017 مصاحبه با روزنامه صبا در مورد فیلم پمبه مصاحبه با روزنامه صبا در مورد فیلم پمبه توسط فرزاد بیان

مصاحبه با روزنامه صبا در مورد فیلم پمبه

دسته: یادداشت‌ها

متن مصاحبه

اسم فیلم را به چه دلیل «پمبه» گذاشتید؟

نام این فیلم به دلیل بی‌آلایش بودن دختران کم‌سن و سال و همچنین رنگ سفیدی که به لباس عروس نسبت داده شده معنا پیدا کرده است.

اهمیت نگاه اجتماعی فیلم «پمبه» چیست؟

تمام تلاش من بر این بود که خشونت ازدواج دختران کم‌سن و سال با مردان بالغ را در کمترین زمان و با توجه به اتفاقات پیرامون بیان کنم. البته این نگاه را سعی کردم به دور از کلیشه‌‌ و شعارزدگی به تصویر بکشم؛ به همین علت از نمادهایی که بتواند موضوع و مفهوم این موضوع را بهتر و بیشتر عیان کند استفاده کرده‌ام. به‌نوعی می‌توان گفت که هر نماد، مجموعه‌ای از چند تصویر است. حال با این توضیح باید بگویم که اهمیت چنین نگاهی به عقیده من در این است که پیامی سرراست و روشن برای مخاطب به همراه دارد. البته این پیام به هیچ عنوان در لایه اول فیلم بیان نشده است و فهمش نیاز به ارتباط ذهنی عمیق فکری با قصه فیلم دارد و به همین علت، این تصمیم لذت کشف کردن را از مخاطب دریغ نمی‌کند. باتوجه به این موضوع با تفکر در مورد نمادهای فیلم «پمبه» به هشداری بزرگ می‌رسیم که همان درون‌مایه فیلم به حساب می‌آید.

آیا این نگاه را می‌توان متاثر از اتفاقات ثمرات پیش‌آمده آن دانست؟

بله، درواقع اساس و بنیان این فیلم متاثر از ثمرات این‌گونه ازدواج‌ها شکل گرفته است. حال با تعریف این نگاه فیلمساز هم می‌تواند مانند سایر افراد اجتماع، از محیط اجتماعی خود تاثیر بگیرد و ثمره این تاثیر پذیرفتن را در اثرش هویدا سازد. در مورد ساخت این فیلم باید به این نکته اشاره داشته باشم که سال‌ها زندگی در شهر قم و مشاهده و مقایسه سبک‌ زندگی مردمان این شهر بدون شک روی من تاثیرگذار بوده است.

ضرورت چنین پرداخت‌هایی را در چه می‌دانید؟

ضرورت این چنین پرداخت‌هایی نتیجه آثاری‌ است که از دل انسان‌ها و برای انسان‌ها ساخته شده که در آن‌ها مسائل جهان پیرامون بروز پیدا می‌کند. البته امیدوار هستم در مقابل این کنش از سوی فیلمساز با واکنش مثبتی از سوی مخاطب رو‌به‌رو شوم.

پرداخت نمادین درباره این موضوع باتوجه به داشته‌های مستندی که از درون اجتماع بیرون می‌آید از چه مضمونی تاثیر گرفته است؟

داشته‌های مستندی که در این فیلم از آن استفاده شده است برگرفته از مشاهدات روزمره و دنیای پیرامون انسان‌ها به‌نوعی معرف این نمادها بوده است.

آیا تاثیرات جغرافیا، فرهنگ و آداب از نوع انسان‌هایی با این خصوصیات در تصمیم شما موثر بوده است؟

بله، تاثیرات این عوامل در ساختار و زیربنای تصوراتم بوده است اما سعی کرده‌ام نقطه عطف فیلم را به نتایج و برداشت‌هایی که از این رفتارهای خشونت‌بار صورت گرفته است معطوف سازم.

مبحث روانشناسی در این فیلم تا چه اندازه اهمیت دارد؟

مبحث روان‌شناسی نسبت به محیط و خشونت وقایع فیلم، تغییرات ضرب‌آهنگ‌ موسیقی و دیگر عناصر فیلم، همه در راستای وارد آوردن شوک موردنیاز و البته به موقع برای آگاهی مخاطب طراحی شده است تا از این طریق هشدار فیلم بتواند در روند تصمیم گیری تاثیرگذار باشد. با این حال میزان این تاثیرگذاری ارتباط مستقیمی با پیشینه فکری مخاطب دارد.

آیا رفتار خشونت‌آمیز تنها دلیل قابل ارائه برای بیان این معضل اجتماعی است؟

با در نظر گرفتن مضمون فیلم و تاکید بر رفتار خشونت‌آمیز یکی از ابعاد این اتفاق و تاکید اصلی برای تفسیر چنین معضلی معطوف به آن است.

روایت در فیلمی با این مضمون چطور هدایت می‌شود؟

روایت فیلم را با بیان این ایده که اگر هندزفری را در رگ دست فرو ببریم، می‌توانیم به موسیقی انگشتانمان گوش دهیم به ساختاری قابل ارائه در طراحی داستان آورده‌ام. در نهایت این تصمیم سبب ساز آن شد که فیلم «پمبه» را در فرم و محتوا حول این محور به تصویر بکشم.

 

دیدگاه‌ها

avatar

wpDiscuz